Anasayfa Sıkkulanılanlara Ekle Bize ulaşın

ÜRÜNLER ————————————

Sirke

Şalgam Suyu

Nar Ekşisi

Soya Sosu

Limon Sosu

Acı Biber Sosu

Turşular

—————————————————

Resimlerle geçmişten bugüne...

 

Turşu


vv vv
     
 
  vv   vv  
   
 


· Turşu

Turşu Bazı sebze ve meyvelerden yapılan tadı ekşi yiyeceklerin genel adı. Tuzlu su, sirke içine haşlanmış veya çiğ patlıcan, biber, salatalık, üzüm, armut, kelek (ham karpuz, kavun) domates, lahana gibi meyve ve sebzeler konularak yapılır.

İştah açtığı için Özellikle Anadolu'nun köy ve şehirlerinde yüzyıllardır kullanılmaktadır. Sonbaharda küp küp yapılan turşular, kilerlerin demirbaş malzemesidir. Kehribar sarısı salatalık ve biberler, al al olmuş domatesler, görünce ağzı sulandıran kelek ve armutlar atalarımızın sofralarından eksik olmayan yiyeceklerdir. Böbrek, karaciğer ve mide rahatsıkzlıklarında zararlı olduğu gibi fazlası da hiçbir zaman tavsiye edilmez. Tabii sirkeden olmayan asidi bol turşu suları ise her bünye için zararlıdır.

Turşu yapılacak sebze ve meyve önce güzelce yıkanır. Hemen yenecekse fazla olmayacak şekilde haşlanır. Tuzlu su veya sirkenin içine atılır. Sebze veya meyvenin üzerini örtecek kadar su konur. Üste çıkmamaları için bir ağırlıkla kapatılır. Kışlık turşu yapıldığında tenekenin ağzı birkaç gün sonra iyice lehimlenir. Küp ise ağzı hava almayacak şekilde kapanır.

Başlıca turşular; patlıcan, lahana, biber, salatalık, pancar, domates veya bunlardan birkaçının karıştırılmasıyla yapılanlardır. Karadeniz kıyılarında sirkesiz taze fasulye turşusu çok yapılır. Anadolu'da bazı yörelerin kendine has özel turşu çeşitleri vardır.